„Не ти трябва Оскар, за да получиш виза за САЩ.“ Това гласи мотото на новата информационна кампания на Министерството на външните работи (МВнР) Viza Academy. Лицето ѝ е актрисата с номинация за филмовите награди Мария Бакалова, а идеята – да се стимулират много хора да кандидатстват за американски визи, с цел спадане на общия брой откази и така България да попадне в безвизовия списък на САЩ.

Влизането в списъка става, след като процентът отказани визи стигне под 3%. Това означава двойно по-малко от 6% тази година. Но задачата не е толкова трудна. По данни на държавния департамент на САЩ през 2024 г. отказаните визи тип B на българи са двойно по-малко спрямо 11.6% година по-рано.

Инициативата на външно министерство е насочена към българи, желаещи да кандидатстват за американски визи тип B-1 и B-2 за бизнес цели и туризъм, като дава подробна информация за процеса по подаване на документи.

България и Кипър се единствените държави – членки на ЕС, които не са част от безвизовата програма на САЩ. През ноември стана ясно, че от 2025 г. визите за румънски граждани отпадат, след успешно проведена кампания, която сведе отказите през 2024 г. до 2.6%.

Кампания за общо благо

Целта на кампанията Viza Academy е да стимулира българите да кандидатстват за визи за САЩ, като им помага с информация за процеса по подаване на документи, така че отказите да намалеят. Отвъд рекламните клипове, в основата е онлайн платформа със съвети за типовете визи, провеждането на интервю в американското посолство, необходимите документи, цени, времетраене на процедурата и други. Логиката на кампанията е, че колкото повече хора кандидатстват по правилния начин и бъдат одобрени за визи за САЩ, толкова повече ще падне процентът на отказ и така България ще успее да влезе в програмата за безвизово пътуване.

Кампанията Viza Academy е по инициатива на Министерството на външните работи, което през септември обяви обществена поръчка на стойност 333.3 хил. лв. Тя включва изработване и изпълнение на цялостна комуникационна стратегия и кампания във всички медийни канали относно начините, по които българските граждани следва да кандидатстват за визи за САЩ. Основната таргет аудитория на кампанията е хора до 40 години, както и заинтересовани страни, които имат отношение към процеса и условията за кандидатстване за визи за САЩ, представители на български общности и кандидатстващи за визи от чужбина.

Оферти подадоха две дружества – комуникационната агенция „АПРА“ и компанията „Междинна станция“, собственост на продуцентите Андрей Арнаудов и Иван Христов, която през последната година предлага услуги за пълно комуникационно обслужване. Общата оценка на комисията, съставена от пет души, избра за изпълнител на поръчката „Междинна станция“ с общо 93.8 точки от 100, спрямо 55.9 от 100 за „АПРА“.

Кампанията и информационната платформа Viza Academy бяха лансирани в средата на декември, като резултатите от нея ще станат ясни догодина. Обикновено в края на всяка година Държавният департамент на САЩ публикува официални данни за процента отказани визи за всяка държава, според който се определят новите членки на програмата за безвизов режим.

Примерът от Румъния

Кампания за информирано кандидатстване за визи не е нещо ново. Сред най-скорошните примери е Румъния, която през юли лансира кампанията Qualify Romania in the Visa Waiver Program. Тя беше насочена към хора с изтекли визи, които да ги подновят, като така гарантира минимални откази. Този подход смъкна процента до 2.6% (от 8.8% година по-рано) и в резултат от 2025 г. за румънските граждани вече няма да се изискват визи за влизане в САЩ.

Източник: narod.bg