Кузман Илиев: Цифровото евро може да се използва за „тихо“ обезценяване на дълга чрез инфлация

С въвеждането на цифровото евро Европейската централна банка (ЕЦБ) може да се опита да постигне скрито обезценяване на държавния дълг чрез инфлация – това заяви финансовият анализатор и съпредседател на партия „България може“ Кузман Илиев в предаването „България, Европа и светът на фокус“ по Радио „Фокус“.

Инфлацията като „скрит данък“

По думите му инфлацията действа като своеобразен скрит данък – резултат от емитиране на нови пари, които в крайна сметка водят до поскъпване на стоките и услугите. „Голяма част от страните в еврозоната и Европейския съюз не спазват правилата за допустими нива на дефицит и дълг. Единственият реален начин тези задължения да бъдат обслужени, е чрез повишаване на данъци и осигуровки – мярка, която е непопулярна сред политиците“, подчерта Илиев.

Затова, според него, много правителства разчитат на ЕЦБ да изкупува държавен дълг, като по този начин се печатат пари, които след това навлизат в икономиката и ускоряват инфлацията.

„Хората се чудят защо цените в магазина растат, без да осъзнават, че това облагодетелства правителствата – защото реалната стойност на техния дълг намалява“, обясни той.

Нови дългове и военни разходи

Илиев обърна внимание и на амбициите на Европейския съюз да създаде Фонд за спестявания и инвестиции в отбраната, с цел мобилизиране на 800 милиарда евро. Финансирането ще се базира на нов емитиран дълг, който ще трябва да бъде изкупен от някого.

„Но кой ще купи дълговите инструменти на ЕС, когато станахме свидетели как ЕЦБ замрази руски активи, нарушавайки международното право?“, запита риторично анализаторът.

Според него, няма да има достатъчно външни купувачи на европейски дълг, затова ЕЦБ ще трябва сама да го изкупува, печатайки нови пари. Този процес в крайна сметка ще намали покупателната способност на гражданите, тъй като реалните им доходи ще бъдат „изядени“ от инфлацията.

Източник: focus-news.net