Неуредиците в зимните курорти на България съществуват от години и са пряко свързани с националното законодателство. Липсва цялостна дискусия за бъдещето на българския туризъм, която да обхваща всички аспекти, влияещи върху сектора.
Важна роля играят и останалите институции, както и развитието на входящата инфраструктура, отбеляза служебният министър на туризма Евтим Милошев в ефира на бТВ.
Според него, необходимо е да се променят законите, за да може лифтовете в страната да бъдат адаптирани към нуждите на зимните курорти и да отговарят на всички екологични изисквания.
„За туристи, идващи от Алпите, е трудно да разберат защо в Банско няма втори кабинков лифт. Те остават впечатлени от България, но не могат да си обяснят тази липса. Нима екологичните стандарти в Алпите са по-ниски? Напротив – там те са много високи. Туризмът и екологията вървят ръка за ръка, защото за да развиваш туризма, трябва да съхраняваш природните ресурси“, заяви Милошев.
Неразбиране на екологията и туризма
Министърът посочи, че у нас съществува изкривено разбиране за връзката между екологията и туризма.
„В медиите често чуваме за изсечени гори, но същевременно липсва пространство за изграждане на писта или съоръжение, което би могло да служи и за гасене на пожари през лятото. Това е напълно непонятно за хората от Алпите“, коментира той.
Очаквания за зимния сезон
Очаква се през предстоящия зимен сезон страната ни да бъде посетена от над 3 милиона чуждестранни туристи. От тях около 2 милиона идват с цел туризъм, като 300 000 ще предпочетат зимните курорти за ски ваканция.
Милошев подчерта, че останалите туристи посещават България предимно за СПА, градски или медицински туризъм. Той допълни, че страната е изключително привлекателна дестинация за градски туризъм.
Промяна в цените на ски картите
„Данъкът добавена стойност (ДДС) за спортните съоръжения бе увеличен от 9% на 20%. Това неминуемо води до увеличение на цената на ски картите. Позицията на Министерството на туризма е ясна – всички алпийски държави предоставят данъчни облекчения за спортните съоръжения. Поради липсата на такива преференции, нашите цени стават неконкурентоспособни в сравнение с водещите алпийски дестинации“, обясни Милошев.
Въпреки това, той подчерта, че общият туристически продукт в България през зимата – включително настаняването, храната и предлаганите преживявания – остава изключително конкурентоспособен. „Убеден съм, че българският туристически продукт е сред най-добрите по отношение на съотношението между цена и качество“, заключи министърът.
Източник: blitz.bg
Коментирай