За първи път говорител на БНТ съобщава на 7 ноември 1959 г. точно в 9.45 ч.: „Внимание, излъчваме в ефир“. Така БНТ стартира излъчването на манифестацията от площад „9 септември“, днешният „Александър Батенберг“ по повод 42-та годишнина от Великата октомврийска социалистическа революция.
На същата дата е и дебютът на информационната рубрика „Новини“. Експерименталните предавания започват по-рано – първото е на 1 ноември, все още неофициално предаване на БТ, осъществено от Телевизионната кула. На 6 ноември е второто пробно излъчване – на футболен мач и на съветския филм „Едно момче търси баща си“.
На 20 декември 1959 г. е първото пряко отразяване чрез подвижна телевизионна станция на спектакъла на Държавния куклен театър „Свирчица и гърненце“ с автор Леда Милева по мотиви на Валентин Катаев. Тези излъчвания стават възможни благодарение на предавателите на новата Телевизионна кула. Строителството й започва година по-рано през декември 1958 г. и е завършено за рекордните 11 месеца. Официалното й откриване се състои на 26 декември 1959 г.
В първите си дни новата медия с главна редакция при Българското радио разполага с едва 2-3 камери. Първи главен редактор е Борислав Петров.
От средата на 90-те г. майката на всички телевизии се конкурира с частните си последователи и по ред причини не им отстъпва по рейтинг. Едно не могат да й отнемат – златната история.
Източник: Уикенд
Коментирай