Депутатът от ГЕРБ Любомир Христов, който изкара 8 години като кмет на Шумен, ще
вдига жилищен комплекс във вилната зона на града Смесе. Някогашният резидент от ДС с псевдоним Хари е известен с огромната си колекция от имоти, която събира с голямо усърдие, докато е шеф на областната дирекция на МВР, а после областен лидер на ГЕРБ и най-вече като кмет. В Имотния регистър неговите придобивки са описани на над 30 страници, резултат, който може да засенчи дори агенция за недвижимост.
Всеки си има някаква страст – едни трупат картини, други диаманти, трети кюлчета. Христов--Хари пък има подчертан интерес към земеделската земя, през годините е станал собственик на десетки декари ниви. Повечето от тях веднага са дадени под аренда, която му носи годишно по 20-30 хил. лева от рента. Христов обаче е намерил и други начини да печели от имотната си империя и резултатите са вече налице. Той ще вдига жилищни сгради върху нивите в местността Смесе. В тази вилна зона експерти обясняват, че средната цена на земята е 50 евро на квадрат. Само че двете ниви на господина с площ над 3 декара трябва да бъдат вкарани в регулация. Христов е извървял с ускорени крачки смяната на статута им, въпреки че това е бавна и тромава процедура. Не и в неговия случай, което му е отнело около три месеца.
В строителния бизнес бившият кмет обаче не действа сам, а с общинския чиновник Пламен Инджев и неговата фирма „Партньор – 2008". Докато Христов е управлявал Шумен, той е назначил протежето си Инджев за шеф на спортната зала, а после на „Общински жилища и имоти". По същото време въпросната фирма „Партньор - 2008” също е изкупувала общинска земя в местността Смесе. И каква изненада! – предложението за продажбата е внесено в общината от кмета Христов. Очевидно връзките между двамата партньори са от години, което в Шумен се коментира като конфликт на интереси. Само че не е ясно какво мисли по този въпрос Антикорупционната комисия, която поне досега не е показала интерес към казуса.
През последните месеци депутатът и бизнесменът действат напълно открито – през миналия ноември вкарват в общината заедно заявлението за смяната на статута. Запознати казват, че това е само първа стъпка към застрояването и на други имоти от колекцията на Христов. Общинските съветници на свой ред със завидно мнозинство дават Зелена светлина на бетонирането, което ще бъде със средна височина до 15 метра. Все пак се намира и един самотен глас, който пита общинарите дали е морално бивш кмет, а сега депутат, заедно с действащ общински служител да инвестират в жилищен комплекс? Гербаджии на секундата защитават своя областен лидер. Според тях всеки човек с общинска заплата можел да си купи земеделска земя в местността Смесе. Само че в Шумен още не се е чуло за такива сделки, а и да отбележим, че някои инвеститори чакат с години имотите им да влязат в регулация, докато в случая нещата са приключили за нула време!
Докато Любомир Христов се намества в строителната ниша, семейството му настъпва в модната зелена енергия. Тук началото е положено от съпругата му Здравка, която също като него е вече пенсионерка. От декларацията на депутата се вижда, че пенсията й е скромна – през 2022 г. е около 550 лв. и логично тя няма и един спестен лев. Това обаче не й пречи да харчи с размах – пазарува имоти на килограм в шуменските села и предградия подобно на мъжа си, а освен това госпожа депутатшата настъпва и в енергийния бизнес. Фирмата й „Хънтинглайт" през 2022 г. задвижва проект за фотоволтаична централа в севлиевското село Ловни дол. При това не става дума да нареди няколко панела в селски двор, а за огромен соларен парк. Централата ще е с мощност 1 мегават, става ясно от разрешителното за строеж.
Това означава да се покрият с пластмаса десетки декари ниви и пасища. Инвестицията е огромна, енергийни експерти казват, че на Христова ще са й нужни поне милион евро. Друг е въпросът как ще докаже произход на подобно финансиране.
Според последната имотна декларация на Любомир Христов спестяванията на фамилията са около 80 000 лева. Явно са големи факири, щом с този капитал смятат да градят жилищни комплекси и инсталации за зелена енергия, коментират в Шумен.
Разбира се, винаги има възможност да се вземе и кредит. Или пък да се извадят скритите под дюшека пачки.
Докато трупа имоти, самият Любомир Христов е споделял, че голяма част от парите за тези инвестиции идват от дъщеря му. Тя е омъжена в Германия и има успешен бизнес като дизайнер на кожени облекла.
Любопитен детайл е, че в края на януари фирмата за фотоволтаичната централа е прехвърлена на сина Кристиян.
Да припомним още, че на младини Любомир Христов е резидент в ДС. Там се е подвизавал с псевдонима Хари – от 1981 г., когато е на 26 години и е офицер във военното училище в Шумен, чак до ноември 1990 г. Тогава вече е на щат в МВР. Като полицейски директор стана известен с участието си в криминалната сага „Килърите”. Съратниците на Петър Стоянов – Сумиста бяха съдени в Шумен и получиха доживотни и други тежки присъди за поръчкови убийства. Любомир Христов след този процес е вкаран в политиката от Цветан Цветанов.
След 8 години като кмет господинът остави над 5 млн. лева глоби на града заради далавери с европроекти. Върховният административен съд вече потвърди санкция от половин милион лева заради калпав ремонт на Летния театър. Оскъпен се оказа и ремонтът на Младежкия дом, като затова също е наложена глоба от половин милион лева. Върхът обаче е наказанието за забавения проект за пречиствателна станция - 4 млн. лева. А проблемът е още по-дълбок, понеже Шумен е от най-тежко пострадалите градове, в които чешмите остават сухи с месеци. Като прибавим и лихвите към всички тези глоби, цифрата става още по-внушителна, но Любомир Христов е недосегаем. Той си седи спокойно на депутатската банка. В парламента си кара спокойни пенсионерски дни – не се изказва, нито пък задава парламентарни питания.
Източник: Уикенд
Коментирай