Експлозивни слухове разтърсват винарския сектор у нас. Зад кулисите на една от най-големите изби бушува истински скандал, който може да доведе до фалит. Бомбата гръмна, когато харизматичната Цветелина Николова - лицето на „Катаржина Естейт", шокиращо обяви, че повече не е част от компанията. Зад кулисите на собствеността на популярната изба стои тайнственият поляк Кшищоф Трилински, чиято бизнес история прилича на касова драма.
„Има ли пилот в самолета“
Неясно е бъдещето на близо 600 човека, които работят в компанията. Служителите са „настръхнали" защото компанията е оставена на автопилот, а бъдещето й под въпрос. За да успокои напрежението на екипа преди Коледа, им е било съобщено, че собственикът ще инжектира средства от бизнесите си във Франция и Полша, за да заздрави българската си компания. Достоверни източници и публична информация в тези две държави обаче показват, че от години единствено работещ е май само българският бизнес. У нас начинанията на Трилински минават през сложна верига от български и швейцарски юридически лица, която води до регистрираното в Лозана дружество Platinum Brands SAS.
Служители в компанията разказват, че заплатите им се бавят, блокирани са плащания към доставчици, има напуснали заедно с бившата шефка и не са сигурни, че компанията изобщо ще оцелее. Корпоративното бъдеще изобщо не изглежда розово и заради огромната инвестиция в 5-звезден хотел край Свиленград. Там вече са тръгнали уволнения, а туристите анулират резервациите си. Не е ясно при тази ситуация, как ще се връщат кредитите за построяването на комплекса. Нещо повече, твърди се, че “Катаржина“ дължи данъци и осигуровки за близо 2 млн. лв.
Играч на международно ниво
Собственикът на „Катаржина" е митична фигура и за екипа, и в бизнес средите. Повечето от неговите служители никога не са го виждали на живо като командите и бизнес решенията са били директно спускани през бившата вече шефка. А професионалният му път минава през възходи и падения като към днешна дата повечето му бизнес начинания са неуспешни. Въпреки че името му се свързва със създаването на марки като Belvedere и Sobieski, към настоящия момент той не разполага с нито една от двете. Дружества в Полша, в които Трилински е бил изпълнителен директор, са обявени в ликвидация и заличени 2016-2018 г. Френски публични регистри сочат, че бизнесът във Франция на Кшищоф Трилински е бил обявен във фалит в края на 2022 г. Става дума за дружеството Platinum Brands SAS.
Като физическо лице той има във Франция търговска регистрация за консултант, който дава съвети по стопанско управление. Името му фигурира и като неограничено отговорен съдружник в дружество за управление на недвижими имоти, което е с капитал само от 1520 евро. Остава отворен въпроса при тази ситуация от къде ще дойдат парите за спасяването на българския бизнес на поляка с френско гражданство или ще станем свидетели на нова корпоративна драма.