Несъмнено мнозина искат да видят руския президент Владимир Путин и приближените му, изправени на съд в Хага заради извършените военни престъпления.
Е, тази ситуация може да бъде видяна, но засега само на театралната сцена. Тя ще се разиграва в Народния театър от септември, за когато е планирана първата за сезона премиера.
Спектакълът носи заглавието „Хага“, а режисьор е Галин Стоев, който специално за целта е пристигнал от Франция. В спектакъла са ангажирани голяма част от най-големите родни звезди, сред които Юлиан Вергов, Деян Донков, Христо Петков, Радина Кърджилова, Дарин Ангелов и др.
Галин Стоев
Представлението започва с момиченце, което си играе в руините на разрушеното си от войната ежедневие. То разиграва съдебен процес срещу виновниците за трагедията, в която е превърнат животът му. Реални сюжети и персонажи от действителността се сплитат във въображението на детето, за да създадат гротескна, смешна и едновременно с това зловеща приказка, която ще оживее на сцената на Народния театър. Автор на пиесата е украинката Саша Денисова. Текстът е писан в Полша, завършен е през март, а българският режисьор Галин Стоев решава да го постави у нас, като го превежда лично на български език.
Известно е, че той е директор на театъра в Тулуза, но пред журналисти споделя, че е „избягал от работа” заради този проект. Пред медиите споделя, че отишъл във френското Министерство да културата и поискал неплатен отпуск, защото имал нужда да направи този спектакъл в България.
Каква е причината да реши да направи представлението си у нас, вместо във Франция? Режисьорът се надява да предизвика тук обществен дебат по отношение на войната. Той бил поразен колко много поддръжници на Путин има в страната ни и смята за нужно обществото да се подтикне да направи ясно разграничение между доброто и злото.
„Обикновено поканите към мен през годините са били: Ела да направиш нещо в нашия театър”. Отговорът ми е бил: „В България има достатъчно хора, които работят добре". Но този текст няма смисъл да се прави във Франция – няма защо с него там да се разбиват врати, които и без това са отворени. Но задължително трябва да се направи в България“, обобщи мотивите си Стоев. Той разказва, че авторката Саша Денисова е изградила кариерата си в Москва, но е била принудена да напусне Русия заради позицията си против войната.
Нейни, както и представленията на друг автор – Иван Вирипаев, са били забранени, затова Стоев ги поставя в Народния театър. Когато пристига у нас режисьорът изживява тих ужас от ситуацията в страната ни, особено от позицията на партия „Възраждане“. Според него тази партия не прави политика, а провежда пропаганда. Той гледа на спектакъла като на средство, с което може да се разбуди апатичното ни общество. Според него такъв тип политически театър е от изключителна важност в момента.
„Да се говори днес за любов и за трепетите на душата, е много хубаво, но не е достатъчно. не можем да продължаваме да работим все едно нищо не се случва около нас. От самото начало съм шокиран от отсъствието на украински знамена на сградите на институциите, с които се демонстрира съпричастност към тази страна. Шокиран съм от липсата на демонстрирана позиция от страна на хората на културата“.
Източник: Уикенд
Коментирай