Страстната седмица представлява последните седем дни от земния път на Исус, в края на който той възкръсва.

 

Тя започва с влизането на Господа в Йерусалим, познат у нас като Цветница, и приключва с разпъването му на кръста на хълма Калварий в петъчния ден и последвалото му възкачване към небето в неделя.

 

Най-голямото парче от кръста на Исус Христос се намира в България

Малцина са хората, които са се запитвали къде по света се намират свещените предмети, свързани и докоснати от нашия Бог. Реликвите и регалиите, които са описани в Библията, са пръснати по цяла Европа.

 

Твърди се, че най-голямото парче от Светия кръст, на който е разпнат Христос, е заровено някъде около българската Света гора.

 

Най-голямото парче от кръста на Исус Христос се намира в България - Снимка 2

Срещу „Сан Джовани ин Латерано“ се намира друга много известна църква – „Светая Светих“,  в която се намира „Светата стълба“. Това е стълбата от двореца на Пилат Понтийски, по която Исус се е възкачвал и слизал няколко пъти и където е бил осъден. На нея Пилат си измил символично ръцете, с което искал да каже, че е невинен.

 

Колоната, на която е бил измъчван и бичуван Исус се намира в църквата „Санта Праседе“. Там последните две години от живота си е прекарал Свети Кирил – създателят на българската азбука. Колоната на бичуването облекчила агонията и страданията му по чудодеен начин.

 

Най-голямото парче от кръста на Исус Христос се намира в България - Снимка 3

Яслите, в които е роден Исус Христос във Витлеемската пещера се пазят в църквата „Санта Мария Маджоре“.

Тръненият венец на Исус, но без тръните пък се съхранява в парижката „Нотр Дам“.

Третият от гвоздеите, с които Исус е бил прикован за кръста се пази на гръцкия остров Тасос, в църквата „Свети Архангел Михаил“.

 

Най-голямото парче от кръста на Исус Христос се намира в България - Снимка 4

Единствените регалии от Страстната седмица, които са се изгубили във времето, са Светият граал и копието на Лонгин.

Източник: Уикенд