Доскоро поопразнените магазини за дрехи втора употреба, отново се напълниха с клиенти след поскъпването на текстила и повечето стоки и услуги. Тези магазини бяха истински хит години наред, но възходът им спря след пролетта на 2020 г., когато хората се страхуваха от Ковид-19 и избягваха да си купуват вече носени дрехи. Сега манията да си взимаш тоалети от такива магазини се завръща с пълна сила.

Любопитен факт е, че не само социално слаби, но и хора със средни възможности започнаха да наобикалят въпросните скромни магазини, за да се снабдят с някоя носена скъпа дрешка и срещу десетачка-две да се сдобият дори с дрехи на известни световни дизайнери. Иначе масово безработни, възрастни или непретенциозни младежи са готови да ровят с часове из кошовете, за да намерят някоя модна маркова дрешка на ниска цена.

Често купувачите споделят, че са приятно изненадани от ценни находки – маркови облекла, които изглеждат като чисто нови. „Кога и къде ще си купиш блузка на „Армани" за 15 лева или пък яке на „Кавали" за 30-ина?", рекламират магазинчетата за дрехи втора употреба самите клиенти. Столичанката Венета Павлова се хвали, че за Коледа е намерила невероятно кожено яке на скъпата италианска марка „Дзеня" за сина си, като за него броила едва 72 лева.
Проверила в интернет – почти същият модел, но чисто нов, струва 4200 лева! „Е, да, беше поизтъркано тук-там, но наистина го взех за смешни пари”, радва се жената.

Доскоро търговията в тези обекти беше позамряла заради доста ниските цени на облеклата и промоциите дори в бутиците в мола, а и заради инвазията на китайските боклуци от „Тему” и „Шейн. От края на миналата година обаче оборотът живна и хората се принудиха да се върнат към старото хоби – ровене за шик дрешки из купищата със стари дрехи. Действително по-рядко може да се видят опашки пред въпросните магазинчета при доставка на стока в определени дни и часове, но клиенти отново си има, особено там, където се предлага повече стока. Обикновено народът се струпва пред тези магазини в началото на седмицата – понеделник или вторник. Вярно е, че тъкмо в тези дни дрешките вървят малко по-скъпо, но пък изборът в голям, като, естествено, в следващите дни намалява.

Причината за новата вълна „секънд хонд" е ясна – това са единствените достъпни за джоба на нашенци търговски обекти, където купувачите могат да се сдобият с нещо оригинално за 10-20 лева, а не с китайски боклуци, които, както се оказа, са отровни за носене заради използваните багрила и синтетични материали.

Все пак при повечето дрехи наистина личи, че са носени и са далеч от прегледния вид на едно ново и стилно облекло. Отделни облекла имат по-добър вид, но са и малко по-скъпи. Например добре скроено и ушито сако с търговски вид може да ви струва и около 30-40 лева – сума, малко висока за този тип магазини.

Така или иначе, редовните клиенти, тръгнали да купуват дреха втора ръка, са наясно, че трябва да поровят из кошовете и щендерите. 
„Поне час и нещо са ми необходими, за да огледам каквото ми трябва. Но пък наградата е добра – попадала съм на блузи на „Кавали” за 20 лв., чанта на „Гучи” за 40 лева, обувки „Прада" за б5 лева", хвали се редовна клиентка, която всъщност разчита само на облекла от тези магазини и е наясно какво се предлага и кога да търси.

Така или иначе търговията на секънд хенд магазинчетата не е умряла и собственици на такива бутици на бул. „Каблешков" и в района на „Пиротска” се радват, че на ден при тях влизат по над 100 човека. Всъщност за много от дамите, този тип магазинчета са и детективска задача – след дълго и упорито търсене да откриеш уникална маркова дрешка, която иначе и с 10 заплати не можеш да си купиш. А секънд хенд магазините наистина могат да изненадат с изобилие от блузи, панталони, якета, чанти и тениски, стига да имаш време да ги претърсваш. Най-упоритите успяват да се докопат и до модни аутлет дрешки, които са почти неносени и изглеждат, сякаш никога не са обличани. Магазините с дрехи втора ръка отдавна са от различен клас – на много места вече има различни сектори – едни за стоки средна ръка, други с дрехи по-високо качество и цена.
В „лукс” зоната, където има малко предложения, но качествени, цените са двойно по-високи, макар и пак по-компромисни, отколкото за нова дреха. Например шик пола или чифт дънки достигат 50-60 лв., а саката и якетата могат да надскочат и 100-тачка, но те не са от най-купуваните.

Най-неприятното при дрехите секънд хенд обаче е, че се обработват с твърде остри химикали и миришат неприятно, което определено отблъсква доста клиенти. Мнозина обаче изобщо не се впечатляват и мятат покупките в пералнята, като добавят ароматен прах за пране и омекотител и оттам излизат чисто нови.
Източник: Уикенд