Антон Зингаревич – руският бизнесмен и собственик на футболния клуб „Ботев“ (Пловдив), който в края на миналата година получи 10-годишна забрана от ДАНС да влиза и пребива в България, е изпрал милиони левове у нас чрез хазартния бос Васил Божков и дружеството за търговия с криптовалути Nехо.

Данните за финансова свързаност на 42-годишния руснак с Черепа и с босовете на Nехо Антони Тренчев и Коста Кънчев, са били изнесени на проведеното в края на миналата седмица закрито заседание на парламента от шефа на ДАНС ПламенТончев и  председателя на Държавната агенция „Разузнаване“ Антоан Генчев, разкриват присъствали на изслушването им депутати.
Заседанието на Народното събрание беше закрито за медиите, заради квалифицирана информация, а всички депутати в пленарна зала са били принудени да оставят всякакви електронни устройства с възможност за запис.

Според родните служби за сигурност Антон Зингаревич е финансирал непрозрачно придобития от него през 2020 г. „Ботев“ (Пловдив), а след 24 февруари 2022 г., когато Русия нахлу в Украйна, той е използвал услугите на Васил Божков – Черепа и на дружеството за търговия с криптовалута Nехо, за да подсигурява издръжката на футболния клуб, за да не попадне заедно с баща си Борис Зингаревич в европейските санкционни списъци на руски олигарси, приближени до Владимир Путин. 

Според разузнавателните служби на България на 10 декември 2022 г. Зингаревич като президент на „Ботев“ е сключил договор за съвместна дейност с Nехо за създаването на спортна академия на базата на футболния клуб в Коматево и впоследствие през дружеството за криптовалута са минали милиони левове по непрозрачен начин. Съмненията са, че футболният клуб „Ботев“ е използван като параван за препиране на руски капитали в България.

Антон Зингаревич е син на руския милиардер Борис Зингаревич, смятан за един от приближените до Владимир Путин олигарси Зингаревич – младши, нашумял през 2012 г., когато купува руската „Энергостройинвест-холдинг ЕСИХ“ – компания, която изпълнява редица държавни поръчки за строителство в енергетиката. През 2016 г. прокуратурата в Москва започва разследване срещу него за взет банков заем в размер на 23 млн. долара, който е бил отключен към офшорна компания, а дружеството е обявено в несъстоятелност. Милионите отиват за издръжката на хокейния клуб „Атлант“ в Подмосковието, който впоследствие прекратява дейността си заради финансови проблеми. Тогава Антон Зингаревич, който разполага и с израелски паспорт, е обявен за международно издирване, но през 2019 г. държавното обвинение в Русия оттегля обвинителния си акт и той е напълно амнистиран.

„От изслушването на председателя на ДАНС Емил Тончев в парламента стана известно, че българските служби за сигурност подозират Зингаревич в топла връзка с руското контраразузнаване и макар да нямат конкретни доказателства, че собственикът на „Ботев“ извършва специфични секретни задачи, възлагани му от ГРУ, е взето решение той да бъде изгонен от България за заплаха за националната сигурност“, разкрива депутат от 51-то НС, присъствал на секретното изслушване.

Твърди се, че дейността на Антон Зингаревич в България активно е била подпомагана от хазартния бос Васил Божков, който е подсъдим по серия дела за поръчкови убийства, укриване на данъци и пране на пари, а връзката между двамата е направена със съдействието на неназован руски олигарх. За обвързаността на Божков с представители на едрия стопански елит в Русия се разбра още през август 2023 г., когато Черепа се прибра в България от Дубай и беше арестуван. Тогава от прокуратурата представиха данни в съда, че Божков е комуникирал активно със създателя на частната армия „Вагнер“ Евгений Пирожин, който загина в самолетна катастрофа след неуспешен бунт срещу Путин, както и срещу бившия шеф на „Роснефт" Алексей Гарбер, но спестиха информация за съвместната му дейност със Зингаревич.

Що се отнася до обвързаността на изгонения от България руски милиардер с дружеството за търговия с криптовалути Nехо, остава загадка защо чак сега от ДАНС а установили нерегламентирана финансова дейност. През януари 2023 г. у нас беше проведена мащабна полицейска акция срещу дружеството за търговия с криптовалути за пране на пари и финансови измами, а месеци преди това главният прокурор на Ню Йорк Летисия Джеймс обяви, че забранява дейността на Nехо на територията на най-богатия американски щат и стартира федерално разследване за повсеместни измами на над 93 000 клиенти на криптобанката в САЩ. 
Впоследствие дейността на Nехо беше забранена за 5 години на територията на Америка, а у нас се оказа, че служителите й са дарили стотици хиляди левове на „Да, България“. Обвиненията срещу собствениците на дружеството Антони Тренчев и Коста Кънчев обаче бяха свалени преди година от и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов с мотив, че няма доказателства за извършени престъпления.

Това даде повод на Nехо да заведе дело срещу България за $3 милиарда към Световната банка във Вашингтон съгласно международните спогодби за защита на инвестициите. Според запознат от ДАНС данните за участието на Nехо в препирането на финансови средства от Антон Зингаревич в България ще са един от козовете на държавата ни срещу криптодружеството в бъдещото арбитражно дело.
Източник: Уикенд