Нагло, по-нагло, Висш съдебен съвет (ВСС). Така може да се степенуват действията на кадровиците на съдебната власт, които са си раздали по 53 000 лева бонуси за миналата година. 

Примерите за разхищения в администрацията са безброй, но членовете на ВСС минават всички граници. По закон всеки един от 23-ата членове на ВСС получава 90% от заплатата на председателя на Конституционния съд. С добавките за прослужено време възнагражденията им стават 14 272 лв. на месец (информацията е за 2024 г., а тази предстои ново увеличение). Дали обаче ги заработват с пот на челото? Факт е, че единственото задължение на съдебните кадровици е да присъстват на ежеседмичните заседания на Съвета. Те обичайно продължават по 2-3 часа, като на тях се обсъждат предимно назначения и повишения на следователи, прокурори и съдии. 

От години се носят и легенди за огромните подкупи, които се плащат за инсталиране на различни нива в съдебната власт. Да припомним, че през 2009 г., когато избухна скандалът с тефтерчето на Красимир Георгиев – Красьо Черния от Плевен, на бял свят излязоха интересни факти. Оказа се, че в изборите за шефове в съдебната власт, които се провеждат от ВСС, гласовете на кадровиците струват около 200 000 евро. Прокуратурата тогава обяви, че общо 35 магистрати са засечени с  контакти с Черния, или са записани в неговото прословуто „тефтерче“. Днес малко от порочните практики са се променили, обясняват запознати. С две разлики. Посредникът е друг, а подкупът, за да те избират за шеф на ключова прокуратура и съд, стига до 1 млн. евро.

В по-редки случаи, когато в медиите излезе информация за скандално поведение на магистрати и случаят не може да се потули, ВСС се принуждава да образува дисциплинарна проверка. Наложените наказания, ако въобще ги има, са предимно забележка или намаляване на заплатата за няколко месеца. Уволнението на разпищолилия се прокурор или съдия е цяло чудо.

След „тежката“ няколкочасова дискусия кадровиците на съдебната система излизат в заслужен отдих до следващата седмица. Резултатите от работата на т.нар. правителство на съдебната власт са видими. Факт е, че съд и прокуратура се ползват с изключително ниско обществено доверие и не спират призивите за тоталния ремонт на системата. Корупционните скандали и случаите на необяснимо забогатяване на магистрати са стотици, но ВСС предпочита да не им обръща внимание. За какво ли им е да се занимават с „глупости“! Нали, ако разровят кочината, може да изскочат и техни роднини, любовници или приятели, на които са съдействали да направят главоломна кариера. Колко по-лесно е да не правиш нищо, а огромната заплата, така или иначе, си върви.

Всъщност членовете на ВСС явно не смятат, че възнагражденията от 14 000 лева на месец са достатъчна компенсация за къртовския  им труд. Затова, както повечето чиновници, и те са се възползвали от възможността да си гласуват допълнително материално стимулиране. Бонусите им за добри резултати в работата също не са никак малки. Справка, изискана по Закона за достъп до обществена информация показва, че за миналата 2024 г. членовете на ВСС са получили 1 212 183 лв. допълнителни трудови възнаграждения. При 23-ма съдебни кадровици, излиза, че всеки един от тях е прибрал по още 4 400 лева бонус към заплатата си!

И това не е всичко. Съдебните кадровици се радват и на други благини, плащани от нашите данъци. Всеки от тях, който не е родом от София, е настанен в огромен държавен апартамент, а наемите са жълти стотинки. Сметките за ток, вода и парно също се покриват от бюджета на Висшия съдебен съвет. На съдебните кадровици е осигурен и безплатен транспорт до родните им места. Справката за разходите показва, че ВСС разполага с 13 служебни автомобила. За изминалата 2024 г. колите са навъртели пробег от 240 000 километра.

Както можем да се досетим, заплатите на шофьорите, бензина, застраховките, винетки, сервиз и т.н. не се плащат от огромните заплати на съдебните кадровици.
Източник: Уикенд