Преди броени дни в сензационно интервю, бившият зам.-председател на ДПС и лидер на НДПС Гюнер Тахир, обяви: „Ахмед Доган неизбежно ще загуби битката за ДПС. Той не познава психологията на етноса, защото не принадлежи към него. Не съм учил генетика, но няма как от майка татарка и баща циганин да се роди турчин".

 

Тахир така и не даде повече подробности, макар разкритията му да преобръщат с главата надолу официалната биография на почетния председател на ДПС. До момента за Доган се знае, че има само две сестри от втория брак на майка си, която безспорно е от татарски произход, а баща му официално се води неизвестен. Завесата над страшната тайна не повдига и досието му като агент Сава от Държавна сигурност. В биографията, изготвена от комунистическите тайни служби, пише единствено, че е роден като Ахмед Исмаилов Ахмедов на 29 март 1954 г. в добричкото село Пчеларово. Майка му Демире е работничка в селското стопанство. По-късно тя се жени повторно и семейството се мести във варненското село Дръндар през 1959 г.

 

По време на възродителния процес името му се променя на Меди Доганов Доганов. От 1990 г. агент Сава изведнъж става Ахмед Демир Доган. Името е съчетание от фамилията на пастрока Хасан Долан и малкото име на майка му Демире. За родния му баща отново нито дума.

„Ахмед Доган принадлежи към циганско-татарския етнос. Той е изоставен от баща си няколко месеца след рождението и отгледан от майка си – татарка от с. Дръндар. Баща му е циганин от село Пчелиново, Толбухинска област. За удостоверяване на изказания от мене факт препоръчвам да се обърнете към неговия роден брат, живущ в циганската махала на град Добрич“, обяви преди време и Мендерес Кунгюн, лидер на партия „Национално турско обединение“.

 

Всъщност слуховете за циганския произход на вожда Ахмед Доган се разпространяват сред учредителите на партията още през 1991 г. На въпроси кой е баща му, Сокола отвръщал лаконично, че когато се е родил, майка му вече е била разведена. Не общувал с него и не искал да рови.

 

„Личеше си, че темата изобщо не му е приятна. Когато някой го попиташе моментално се изчервяваше и гледаше да измести разговора. Споменаваше само, че майка му има два брака, но той не знаел подробности“, спомня си бивш депутат от ДПС.

 

Активистите на движението, повдигали темата, моментално са изритвани от партията. Сред малцината смелчаци, осмелили се да ровят в миналото на вожда, е Емин Хамди, за чиято племенница Айсехел Руфи Доган се жени през 1993 г. на пищна церемония, събрала над 10 000 гости на стадиона в Исперих.

 

Както е известно, бракът им изтрайва само година и половина, а раздялата им месеци наред пълни страниците на вестниците с потресаващи интимни детайли. При развода Руфи обвинява Доган в домашно насилие и пиянство. Той пък отвръща, че имала връзка с други жени и дотолкова е скарана с хигиената, че „дори не си пере гащичките”.

 

Разочарован от грозното поведение на Сокола, тъстът Емин Хамди с няколко съратници се заема да провери слуховете за произхода на Ахмед Доган. Едва започнали, попадат на първата си интересна находка. Проверката им показала, че Доган е заченат и роден в добричкото село Пчеларово, а не в Дръндар, както твърдял самият той (в началото на 90-те години на миналия век Ахмед Доган Все още не е разкрит като агент Сава от ДС. Съответно цитираната по-горе биография от досието му е секретна – б.а.). 

 

Според хората, с които ДПС активистите разговаряли в Пчеларово, грешката имала съвсем логично обяснение.

Малко преди да роди Ахмед Доган, майка му Демире току-що се е омъжила за съселянина си Исмаил Ахмед Яшар. По това време младоженецът е хамалин в тогавашния Толбухин и заради работата си се прибирал рядко на село. Самата Демире пък помагала в стопанството на семейство роми.

 

„Хората в селото ни раз- криха, че заради дългите отсъствия на мъжа си тя се сприятелява с най-големия от шестимата синове на шефа си Дервиш. Тогава е нямало презервативи и белята е станала. В крайна сметка забременява от него”, разказа преди време Емин Хамди.

 

Новината за бременността на Демире бързо се разнася в Пчеларово. Стига и до съпруга й Исмаил.

 

„Той в началото не повярвал. Впоследствие, когато бременността започнала да си личи, всичко се разбрало. Станал голям скандал. Младите моментално се разделили и всеки се върнал при родителите си”, твърди Хамди.

 

По думите му в началото родителите на младото семейство направили опит да потушат скандала. Дори за кратко успели да ги придумат да се съберат. В крайна сметка Демире и Исмаил Яшар се разделили.

 

Когато Хамди и останалите тръгнали да търсят истината за произхода на Доган, пристигат в село Пчеларово, семейството на предполагаемия баща отдавна не живее там. Все пак успяват да попаднат на следите на първия съпруг на Демире. По това време Исмаил Яшар вече е настанен в старчески дом в село Рилци.

 

„Щом разбра за какво го търсим, се разкрещя: „Не ме занимавайте с тази история”, разказва впоследствие Емин Хамди. Въпреки гнева си Исмаил ги насочва по нова следа, която отвежда депесарите до евентуалния баща на лидера на ДПС в Добрич. Когато го откриват в ромската махала, следва нова изненада.

 

Циганинът Дервиш вече е мъртъв, но има и друг син, който също се казва Ахмед. По-късно полубратът на Сокола си сменя името на Иван Атанасов. Потресени от откритието си, депесарите следователи решават да известят самия Ахмед Доган.

 

„Първоначално Доган не реагира, като му разкрихме какво сме разбрали няколко дни по-късно заяви, че не се интересува от информацията. Все пак настоя да не разказваме много-много какво знаем, спомня си Хамди. За известно време Емин Хамди изпълнява молбата на Доган. След като скандалът около развода на племенницата му се разраства, Хамди напуска ДПС и излиза със специална декларация, където с подробности и документи е разказано кой е истински- от баща на Ахмед Доган.

Опитите на Хамди да изобличи Сокола, че няма и капка турска кръв, са спрени набързо. През 1995 г. шефът на ДПС завежда дело за клевета, което се точи цели 5 години. По думите на Хамди през това време Доган така и не намира време да обясни пред съда с какво точно е оклеветен.

 

„Сигурен съм, че щяха да ме оправдаят. Тогава се намеси един прокурор от Софийската градска прокуратура. Няколко пъти идваше при мен и ме молеше: „Г-н Хамди, дай сега да не му търсим корена на Ахмед. Няма смисъл да се занимаваш с тия работи. Какво толкова, нека забравим тази история", разказва впоследствие Емин Хамди..

 

В крайна сметка той и Доган се споразумяват. Хамди оттегля иска си за ексхумация на истинския му баща, а той спира делото за клевета.

Източник: Уикенд, crimesbg.com