Както вече стана ясно, столичните молове далеч не са безопасно място, което можете да посетите. Рискувате не само да ви нападнат и да ви набият, а най-лошото е, че няма кой да ви защити. На практика охрана няма, тъй като тя е поверена на изнемощелите ръце на двама-трима пенсионери, които дежурят на смяна, а полиция не се вясва никаква. Точно сега, когато хората пазаруват усилено за предстоящите коледно-новогодишни празници, бандите вилнеят с пълна пара, при това съвсем безпрепятствено. Истинско чудо е, ако заловят някого от хулиганите, както се случи миналата седмица с тримата хлапаци, пребили сервитьор в „България мол“.
Пълен хаос цари в моловете в столицата от вече поне 3 месеца, където няколко юношески банди организират нападения над граждани и зрелищно трошат инвентар. Според криминалисти прохождащите в бранша престъпници са от няколко софийски квартала, но са добре организирани и винаги нападат по план. Преди акция обаче някои от тях сериозно се друсат с райски газ, бира и трева. „Вдигаме си адреналина, купон да става“, така заявило едно от вандалстващите хлапета столичния мол „Сердика“, след като ченгетата го пипнали. Пуснали го с предупредителен протокол.
Добре почерпени и нахъсани за подвизи, младоците превземат като скакалци магазините. Хлапаците нямат задръжки, арогантни са, мятат столове, чинии, вилици, лъжици и ножове по когото им падне. Целта им била да се създаде суматоха. Продавачи и купувачи да изпаднат в паника, за да може бандюгите да гепят безпрепятствено някоя модна дрешка или парфюм, които по-късно да лансират при доверени хора. Понякога безредиците в центровете били поръчвани от конкуриращи се молове, чиито собственици воювали от години. Причината била ясна като бял ден – отлив на клиенти. Но много често агресивните изблици са просто за забавление на тийнейджърите.
„Въпреки кризата моловете си остават предпочитано място за срещи и пазаруване. В тях постоянно има тийнейджъри, които вместо на училище висят по кафетата и ресторантите. Сблъсъци като този отпреди няколко седмици, когато в „Парадайс“ полетяха столове, са ставали и друг път, но не им е обръщано внимание. Агресията сред младите ескалира, защото никой не смее да им направи забележка за. поведението. Те се изживяват като герои, Наричат възрастните охранители бастуни, пенсии, чичаци и донякъде имат основание, защото на много места охраната се ограничава до видеокамери, зад които седи пенсионер. Често това са възрастни мъже над 70 години. Не искам да обиждам, но човек на тези години не може да тича като хлапак на 15-16, нито може да хване крадеца, нито да го задържи. Друг е въпросът, дали човекът зад камерите. следи за случващото се, или придрямва на топло...
Младите бандити са доста чевръсти и силни. Вече са успели да внесат страх сред продавачите. Масово служители от магазини и заведения в моловете напускат, тъй като са притеснени за сигурността им.
Малцина били желаещите да стоят на работа до 22 часа вечерта, когато по етажите се разхождат агресивните детски банди. Хлапетата отправяли неприлични жестове. Дебнели за по-красиви жени и момичета, пускали ръце и показвали средни пръсти край пробните.
Видът им бил превъзбуден. Отдалеч личало, че имало нещо неадекватно в погледите им, поради което хората предпочитали тихо да напуснат сградата на центъра, вместо да се конфронтират“, разказва Цветан Димитров, който е свидетел на детска агресия към възрастни граждани.
Такива думи чул от устата на ученици, че му идвало да потъне вдън земя. Категорично отказва да ги повтори.
От Четвърто районно управление обясниха, че от началото на годината досега са подадени 6 сигнала за нарушаване на обществения ред и проявена агресия в най-големия столичен мол – „Парадайс“. От търговския център пък разпратиха становище, в което се казва, че безопасността на клиентите е от първостепенно значение и остава основен приоритет. Молът бил оборудван с 24-часов видеоконтрол, а служителите на охранителната фирма били на разположение на гражданите по всяко време.
„Притеснени сме, че моловете не могат да гарантират сигурността на посетителите си. Особено на децата, които стават жертви на други деца, докато си играят. Има и такива оплаквания. Малките се сбили, ритали, скубали, когато дошъл човек от охраната и ги посъветвал да отидат да се бият навън, вместо да ги разтърве. Това е положението. Такова е нивото на възпитанието у нас, защото родителите отдавна са абдикирали от задължението да възпитават потомците си на морал и обществени норми. Смятат, че това е работата на педагозите в училището.
Казват, че от мола ще извършат вътрешна проверка, без да споменават подробности. Аз лично, като врял и кипял в живота човек, като чуя вътрешна проверка, вече зная, че ще заметат нещата. Резултатът публично едва ли ще бъде оповестен. Ясно е, че проблемите за осигуряване на безопасност посредством видеонаблюдение не могат да бъдат решени в реално време. Тогава нека Бог ни пази и нас, и децата ни, че наетите за целта охранители очевидно не могат. Жалко че се наемат на работа пенсионери, които нямат право на носене на оръжие. Ако влязат в ръкопашен бой с младите, направо ще отнесат як тупаник, коментират още столичани, станали свидетели на инциденти в търговските центрове
Тревожно било положението и в мол „Сердика“, където на няколко пъти имало нашествие от хора с видими психически проблеми. Те нахлували в сградата, за да се топлят. Мотаели се с часове по магазините, а редовните клиенти били принуждавани да си тръгнат, защото никой не искал по петите му да върви човек, клатещ глава като плюшените кучета по сергиите, с изцъклен поглед и налудничави реплики.
Сред проблемните имало и крадци. Един от тях – Дани Джуката, бил задържан в момент на кражби, когато се опитвал да свали копчето от марково яке.
Оказало се, че момчето не подлежи на наказание, защото е освидетелстван. Няколко пъти бил лежал в психиатрично заведение и не осъзнавал, че върши престъпление. Дани бил несъразмерен. Ръцете му били изключително дълги, сякаш цял живот е разнасял гюмове с радомирска боза, а главата му – крива и асиметрична. Понякога не стъпвал с месеци в търговски център, защото бил на лечение. Напуснел ли здравното заведение, веднага почвал да. „бръмчи“ по моловете, където задигал предимно мъжки дрехи, защото дамите били свръхпретенциозни и на тях не обичал да продава крадени неща.
Покрай филма за синята легенда Георги Аспарухов - „Гунди – Легенда за любовта“ в кината на центровете гъмжало от заклети левскари. Почитателите на легендарния футболист също създавали напрежение. Те се движели на тумби, говорели високо, често се наливали с бира, а понякога пушели и трева в тоалетните. Често кинозалите били омазвани от пуканки, чипсове, шоколади и кенчета бира. Момчетата от агитката на „Левски“ отдавна се ползвали със съмнителна слава и появата им на обществени места винаги притеснявала стари и млади. Подрастващите освен че били адски груби, в джобовете на якетата си носели метални боксове и сгъваеми ножове. Въпрос на време било да ги включат в употреба.
Само ден след мятането на столове в „Парадайс“, на 25 ноември трима младежи пребиха мъж в друг столичен търговски център – „България мол“, защото им отправил забележка за непристойно поведение. Хлапетата плюели гражданите и мятали по тях салфетки, а 23-годишен сервитьор ги предупредил да не го правят. Те веднага скочили на бой, в резултат на което младият мъж бе настанен в болница.
Хулиганите бяха задържани още същата вечер, но понеже били непълнолетни – между 15 и 17 години, нямало да получат наказание от 5 години. Най-тежката мярка за нападатели на тази възраст била настаняване в педагогически интернат според Наказателния кодекс.
При друг случай отпреди няколко месеца отново в „България мол“ група тийнейджъри са останали в центъра в извънработно време, а един от тях е извадил капсов пистолет и е разбил витрината на нов търговски обект. „От удара на изстрела се пука цялото стъкло на магазина.
Пораженията бяха тежки, витрините трябваше да се сменят. До ден-днешен няма задържани. Полицаите идваха да вземат записи, но не са открити лицата“, разказа бившият началник на охраната в мола Георги Ерменков преди дни.
„Ако не се вземат мерки, хората ще престанат да посещават моловете. Никой не иска да изпрати детето си там, а то да се върне бито или посинено. Възрастните също не са защитени. Младежите се блъскат в тях като в предмети, не ги ли виждат, правят ли се, че не ги виждат, или просто се удрят в тях, за да гепят чанта, портмоне – все въпроси без отговори. Както казва народът: „Един търси сватба, друг търси брадва“.
Когато охраната на моловете не си върши работата и Наказателният кодекс е безсилен към децата хулигани, ще трябва да се търсят нови, безопасни места за търговия и забавление“, обобщават ситуацията софиянци.
Източник: Уикенд, crimesbg.com
Коментирай