Всички са наясно, че заради уникалните й средновековни стенописи, Боянската църква е едно от чудесата на България. Малцина обаче са тези, които могат да дадат отговор на въпроса: „Как се казва храмът и кой е неговият патрон?“.
Тук е мястото да отбележим, че името му е свети Николай Мирликийски Чудотворец – покровителят на децата, моряците, рибарите, търговците, банкерите, крадците, пивоварите, бъчварите, фармацевтите и затворниците.
Съществуват само предположения защо далеч от морето е построена църква с името на светеца. „Още по-интересно е, че сред уникалните стенописи на Боянската църква присъстват и единствени по рода си рисунки на сцени от житието на свети Николай Чудотворец.
Светителят, чието име на гръцки – Николаос, означава победител на народите, бил пастир за своето паство и красиво изписаните 18 сцени в Боянската църква разказват за това. Изографисано е много известно чудо на светеца – как по време на плаване той укротил с молитвата си страшната буря, разразила се в морето. С това чудо е свързана традицията, която превръща свети Николай в закрилник на моряци и рибари, а също и на всеки, тръгнал да пътува.
Малката Боянска църква е единственият християнски храм в света, където може да бъде видяно изображението на друго чудо на свети Николай – чудото с килима. Благочестиво семейство, което почитало светеца, но нямало средства за неговия празник, решило да продаде единствената си скъпа вещ – богато тъкан килим. Преобразен като старец, свети Николай откупил килима и го върнал на семейството.
Светецът често се проявявал и като закрилник на деца и младежи. По чудодеен начин спасил от арабски плен единствения син на едно семейство и го върнал при покрусените от мъка родители – това чудо също е нарисувано от неизвестен боянски художник.
Още като млад духовник чудотворецът помогнал на внезапно обеднял баща
да спаси от безчестие своето семейство. За да намери средства за препитание, бащата бил намислил да продаде като наложници трите си дъщери. Когато научил за това, Николай започнал тайно да пуска през нощта в дома на бащата по една кесия злато. Така трите девици били спасени, а впоследствие и щастливо задомени.
Заради кесията злато, която свети Николай тайно оставял, днешните банкери почитат светеца като свой покровител.
Добре е запазен стенопис за застъпничеството на свети Николай за невинно страдащи и осъдени. Едно от чудесата му е свързано с избавлението на трима военачалници от сигурна смърт, които станали жертва на дворцова интрига. Според някои експерти става въпрос за исторически факт, а спасяването е едно от най-известните чудеса на свети Николай и е показано в Боянската църква.
ЧЕСТВАТ ГО ПО ЦЕЛИЯ СВЯТ
Отбелязването на Никулден по света е свързано с различни традиции, а самият св. Николай има разнолик образ. В православието св. Николай е изобразяван в епископски одежди (омофор), с разтворена Библия в лявата ръка и с благославяща дясна ръка, гологлав или с мирта.
В католицизма св. Николай е изобразяван в епископски одежди, често с три златни топки (стилизирани кесии с жълтици) и/или каца с три спасени деца.
В традиционния български фолклор свети Николай е смятан преди всичко за владетел на морето, водите и ветровете, които получава след делба на света със своите петима братя – свети Атанас, свети Илия, свети Иван, свети Рангел и свети Петър.
Николай Можайски е популярният в Русия образ на светеца с разперени ръце и меч в ръка. Дълго време се считало, че светецът е важен помощник на русите в техните войни с тюркските народи. Особено в Италия, но също и в Русия е популярно дялането на дървени фигури, изобразяващи Николай Мирликийски с различни размери, включително и ръчно преносими, но най-вече големи скулптури, предназначени за празнични пътувания и процесии, извършвани пеша (със специални лектики, носени със съвместни усилия от голям брой поклонници) или с различни транспортни средства – обикновено лодки или каруци.
СВЕТИ НИКОЛАЙ СТАВА ДЯДО КОЛЕДА
Кесиите злато от свети Николай, с които бащата откупил своите дъщери, са основата, върху която се гради образът на Дядо Коледа или Дядо Мраз. Кесиите се превръщат от традицията в чорапчетата, които родителите пълнят с подаръци – у нас в нощта на Бъдни вечер срещу Коледа, в някои страни в деня на светеца, а в трети – на Нова година.
На свети Николай се приписват повече от 30 чудеса. Първото чудо е още в младежките му години. Един ден видял по пътя жена с отрязана ръка. Приближил се до нея, положил отрязаната част до ръката й, отправил молитва към Бог и се прекръстил. Ръката на жената станала отново цяла.
Сред по-ранните свидетелства за чудеса, извършени от свети Николай, най-често се споменава изгонването на демони от обладани хора. Само той си знаел как точно го прави и как отправя молитви за освобождаване. В лявата ръка носел Евангелието, а с дясната ръка благославял нуждаещия се от божията милост.
ЗАЩО Е ДО БЪЧВА С 3 ДЕЦА?
Най-изобразяваният мотив от житието на светеца в католицизма е в епископски одежди до бъчва с три деца. Тази легенда вероятно е базирана от спасяването на трите девици. Историята разказва, че пиян убил, разчленил и скрил в каца за осоляване на месо три деца, но светецът, като видял това, помолил се на Господ и силата на молитвата му ги съживила.
Възможно е първоначално да е била пресъздадена друга ситуация – децата да са били укривани живи в бъчвата от свой близък, за да не бъдат отведени в робство, а епископът е платил дълговете на кредиторите. Във връзка с тази легенда св. Николай е обявен за покровител на търговците и дейците на банковото дело.
Източник: Уикенд
Коментирай