Филип Попов е един от първите назначени зам.-министри, в конкретния случай на МВР. Сухата справка сочи, че е завършил право в Софийския университет Разбира се, пълният вариант на биографията му е далеч по-интересен. През годините той е бил лоялен на няколко председатели на Столетницата, което обаче далеч не е прието с овации във Видин. Напротив, партията там буквално се разпада.
На последните избори Попов влиза в парламента като кандидат на БСП, но от другия край на страната – той е втори в листата от Разград. А преди това има няколко мандата от родния си град. В политиката е вкаран от Михаил Миков по видинска линия. Попов му е лоялен, докато Миков е шеф на БСП. След като изгрява звездата на Корнелия Нинова, видинският адвокат преминава в нейния лагер, обясняват запознати.
През този период Попов става много активен кадровик във Видин. Издига за директори на предприятия главно членове на БСП, без оглед дали имат качества и капацитет да вършат тази работа. Като типичен пример за клиентелизъм източниците ни посочват някой си Фидел Петров, назначен за шеф на Индустриалната зона в града. Преди това той бил началник „Хуманитарни дейности“ в кметството в Брегово. Само че се наложило набързо да го уволнят от директорския му пост в Индустриалната зона, понеже го хванали да краде пари от служебната касата. Веднага след това Филип Попов забранил на социалистите във Видин да обсъждат и коментират този гаф.
Като депутат той се води и лидер на левицата в дунавския град, само че местната партийна организация започва буквално да се разпада. Самият Филип Попов това като че ли не го засяга, понеже по онова време той си има лични грижи и дори не се мярка в града. А причината за тази незаинтересованост е битова – на едни от тогавашните поредни избори той не влиза в парламента и се налага да си търси работа, припомнят си запознати. Казват, че той се застоявал все повече в София, като се опитвал да си намери работа в Централната избирателна комисия. Затова нямал нито време, нито ентусиазъм да се занимава с проблемите на видинските социалисти.
На свой ред те пък започват да напускат партията. От нея се отцепват над 30 активисти. Повечето от тях дълбоко съжалявали, че Михаил Миков е отстранен, понеже по негово време организацията била далеч по-силна и авторитетна. Напусналите решили да направят свое сдружение „Спасение за Видин“.
В същото време самият Филип Попов все пак се явил в родния си град, но колкото да учреди Инициативен комитет за подкрепа на Корнелия Нинова! В него влезли предимно ветерани начело с бившия вътрешен зам.-министър ген.-майор Красимир Саманджиев. Генералът, родом от дунавското село Връв, бил близък с Пепов, понеже неговата майка била от красивото село. В комитета, който издигнал лозунга „Без Корнелия няма бъдеще“, се записали 53 души, сред които бивши кметове-социалисти от Видин, Брегово, Белоградчик, а като председател излъчили известния лекар проф. Радослав Гайдарски.
Онези социалисти, които не влезли в тази фракция, се разграничили от Филип Попов, понеже предпочитали да останат верни на Михаил Миков. Повечето от тях били със силни позиции в областното ръководство на БСП, докато в градския комитет били хората на Нинова. След тези борби Филип Попов повече не се е кандидатирал за депутат от Видин, а отпрашил за Разград.
Само че дните на Корнелия Нинова изтекли и дошло време за нов завой. Филип Попов вече не е от нейните хора, става сподвижник на Атанас Зафиров. Според източниците ни това е обяснението за скоростното му изстрелване като зам.-министър на вътрешните работи, въпреки че няма никакъв опит в тази сфера. „От позицията на Зафиров в партията зависи докога ще му е верен видинският юрист“, прогнозират във Видин.
Източник: Уикенд
Коментирай