Един от кметовете на Борис Бонев в София се отличава със силно изразен афинитет към придобиване на материални блага за сметка на държавата. От началото на мандата си кметът на район „Възраждане“ Станислав Илиев, излъчен от квотата на „Спаси София“, успя да забърка поредица от скандали. На първия месец от мандата си в края на 2023 година Илиев източи над 10 000 лева от бюджета на Общината за нерегламентирани бонуси към заплатите на току-що назначените негови приближени.
„Всички общински съветници бяхме сезирани от главния счетоводител на район „Възраждане“, че в нарушение на правилата и нормативната уредба новият кмет на район „Възраждане“ Станислав Илиев е разпределил под формата на допълнително материално стимулиране (ДМС) 10 000 лв. от бюджета на района.
Бонусите са раздадени на новоназначени служители, които няма как да получат атестация за работата си за предходните три месеца по простата причина, че тогава въобще не са работили в администрацията. Въпреки това еднолично районният кмет със заповед бонифицира тези служители. ДМС е получено за добре свършена работа… Кога, каква е тази работа и как точно е свършена?”, пита в свой пост общинарят от ВМРО Карлос Контрера.
Според отлично запознати в началото на 2025 година по решение на кмета Станислав Илиев кметът Станислав Илиев и заместник-кметът Даниела Гекова отново ще приберат приблизително около 3000 лева отгоре към заплатите си – за сметка на данъкоплатците… Така заплатите на двамата надвишават възнагражденията на министрите.
Далеч по-интересно обаче е какво се случи само за една година с обществената поръчка за възстановяване и ремонт на НГДК. И защо Станислав Илиев изгони приближения си заместник-кмет Димитър Белев, отказал да разпише покана към определена фирма за пряко договaряне на конкретната поръчка? Разписал ли е лично кметът Станислав Илиев поканата за пряко договаряне с въпросната фирма? Защо ремонтът се забави повече от година и най-вече: защо поръчката се оскъпи с над 1, 4 млн. лева?!
“Сградата на Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константин Кирил Философ“ (НГДЕК) продължава да бъде в лошо състояние. Процедурата по ремонта се бави от месеци и гимназията посрещна учебната година с напукани стени”, обяви в свой репортаж БНТ през септември тази година.
“Средствата за ремонта са заложени в бюджета на Столичната община тази година и ако не стартира процедурата трябва да започне отначало”, казва зам.-директорът на НГДК Тодор Джонев пред БНТ.
Над 600 ученици очакват сградата да бъде ремонтирана, но това не се случва … защото новият кмет на район “Възраждане” вече една година бави завършването на процедурата.
Какво се случи? В началото на своя мандат Станислав Илиев прекратява процедурата за възлагане на обществената поръчка за възстановяване и ремонт на НГДК на стойност над 6 млн. лева, защото според него водещата фирма-изпълнител на ремонта е свързана с бившите управляващи района. Въпросната фирма бива изключена от списъка на поканените фирми за провеждане на нова обществена поръчка, за което същите подават жалба срещу кмета Илиев в Комисията за защита на конкуренцията. Въпреки редицата обжалванията и блокирани конкурси заради нарушената процедура в последната година, Станислав Илиев решава да скандализира още повече засегнатите страни като не обявява нова обществена поръчка, а кани две конкретни фирми на пряко договаряне. Явно притеснен какво е забъркал, Станислав Илиев възлага на своя приближен заместник-кмет Димитър Белев да подпише въпросната покана. Белев отказва да го направи, предвиждайки проблеми с правосъдието, ако постави подписа си под поръчка, забавена над година и оскъпена с над 1 милион по необясними причини. Вбесен от отказа на “своя човек” Илиев уволнява незабавно Димитър Белев и сам подписва поканата към определената от самия него фирма. Действия, които подсказват, че кметът на район „Възраждане“ вероятно има защо да бъде притеснен.
Една от двете фирми, поканени от Станислав Илиев, извършва ремонт на фасадата на 18 СУ „Уилям Гладстоун“, което се намира в района. Срещу забавените срокове за завършване на въпросния ремонт и качеството му притеснения изразява самият директор на елитното учебно заведение – Ралица Найденова.
През месец ноември Найденова пише писмо до Станислав Илиев и до Столична община, в което напомня, че училището е паметник на културaта от местно значение. Директорката изразява притеснението на учителите и родителите на ученици в 18 СУ, които виждат, че работниците са оставени без контрол от страна на технически ръководител на обекта. Тя посочва още, че работниците работят без защитна каска и не спазват изискванията за безопасност. Ралица Найденова потвърждава видяното от публикуваните видеа на граждани в социалните мрежи – а именно, че има опасност пластовете мазилка, поставяни върху напукани повърхности ( и то при минусови температури) да бъдат откъртени, застрашавайки живота и здравето на преминаващи граждани, учители или ученици.
Въпреки оплакванията срещу работата на въпросната фирма по фасадата на 18 СУ, кметът Илиев избира същата фирма да бъде една от двете поканени лично от него за извършване на ремонта и на НГДК.
В последния работен ден за 2024 година беше публикувано решението на кмета Станислав Илиев за определяне на изпълнител на обществената поръчка:
“На основание чл. 22, ал.1, т . 6, във връзка с чл. 108 ал. 1, т . 1 от Закона за обществените поръчки, както и с оглед на
одобрения на 10.12.2024 г. Доклад от 10.12.2024 г. и представените с него Протокол № 1 от 14.11.2024 г., Протокол № 2 от
18.11.2024 г. и Протоколи за провеждане на преговори с допуснати участници (2 броя) от работата на комисия, назначена
със Заповед № РВЕ24-РД09-387/14.11.2024 г. на Станислав Илиев – Кмет на СО – район „Възраждане“ за подбор на
участниците, разглеждане и оценка на офертите в процедура на „пряко договаряне“ по реда на чл. 182, ал. 1, т . 2 от ЗОП за
възлагане на обществена поръчка с предмет: „Ремонтно-възстановителни дейности за подобряване на експлоатационните качества на училищната сграда, находяща се в УПИ I, кв. 144, м. „Зона Б-2“ , ПИ с идентификатор 68134.300.179 по КККР, административен адрес: ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ № 63, район „Възраждане“, открита с Решение № F604838 от 06.11.2024 г. на Кмета на СО – район „Възраждане“, с уникален номер в ЦАИС ЕОП 01255-2024-0024, както и на основание Доклад по чл. 237 б от ЗОП, ведно с Контролни листове – 2 броя от 10.12.2024 г.
I. ОБЯВЯВАМ класирането на участниците в процедурата:
Класирането на участниците в горецитираната обществена поръчка, съгласно резултатите от проведеното
оценяване на офертите, е както следва:
Първо място: Участник „КАПИТОЛ ГРУП“ ЕООД, с оферта вх. № OF2059733/13.11.2024 г., 18:56:38 ч., с предложена
общата цена за изпълнение на обществената поръчка: 6 745 987,50 (шест милиона седемстотин четиридесет и пет хиляди деветстотин осемдесет и седем лева и петдесет стотинки) лв. без ДДС и 8 095 185,00 (осем милиона деветдесет и пет
хиляди сто осемдесет и пет) лева с включен ДДС;
В така обявената поръчка правят впечатление няколко факти: целият процес е задвижен и завършен в периода 6.12.2024 до 14.12.2024 година със заповеди на кмета Станислав Илиев. Докладът от 10.12.2024 година е одобрен на 10.12.2024 година, а спечелилата фирма е подала оферта на 13.12.2024 година в 18:56:38 ч. – ден преди кметът Станислав Илиев да издаде заповедта за подбор на участниците, разглеждане и оценка на офертите в процедура на „пряко договаряне“.
Още на 30.12.2024 година над 1,5 милиона лева са преведени на спечелилата фирма за стартиране на ремонтните дейности, което е около 20% от цялата сума.
Как и защо поръчка, забавена цяла година, беше обявена, одобрена и с частично преведено финансиране в рамките на последния месец от 2024 година и то лично от кмета Станислав Илиев е въпрос, който трябва да бъде зададен от страна на компетентните органи.
Източник: 7dnisofia.bg
Коментирай