Заради избуялата трева в паркове и градинки, змиите все по-често търсят места, където да се излежават на припек.
В този ред на мисли най-удобно се оказва междублоковото пространство в няколко големи града в страната по поречието на Дунав. Студенокръвните същества са с различен размер, но по думите на очевидци, има екземпляри, които достигат до 2-3, че дори и 4 метра.
Първата голяма змия тази година била забелязана на крайбрежната алея в Русе. Влечугото изобщо не се притеснявало от движението и шума на хората. Лежало навито на баница и понякога показвало език, колкото да сплаши публиката.
Ето какво съветват специалистите да направите в такъв случай:
1. Запазете спокойствие и стойте на дистанция, обадете се на 112.
2. Добре е да сте наясно, че смоковете и змиите, срещани у нас, са защитени от Закона за биологичното разнообразие и не бива да бъдат убивани. Не са отровни, ако ви ухапят, но ако усетят опасност стават агресивни.
3. Не ги удряйте, тъй като са изключително бързи и гъвкави.
4. Ако змията има малки, подобна агресия несъмнено ще доведе до ухапване от нейна страна и ще стигнете до лекарския кабинет.
След дъжд студенокръвните търсят припек и поради тази причина изпълзяват дори на асфалта, тротоарите или бреговете.
Пълзят и по първите етажи на жилищни блокове като намерят открита тераса или прозорец. Имайте предвид, че необитаемите жилищни сгради са истински змиярници. Добре е да знаете, че змиите обичат да излизат на разходка и понякога се движат по няколко под строй.
Източник: Уикенд
Коментирай