Въпреки проверките, у нас продължават да циркулират фалшиви банкноти. Оказва се, че най-много ментета има сред 50-левките и донякъде банкнотите от 100 лева. Не е изключено фалшива банкнота да попадне в джоба на всеки един от нас, без дори да разберем откъде е дошла.

 

Финансисти  предупреждават, че рискът да сложим фалшиви пари в портфейла си не е малък. Причината е, че хората пътуват повече в този сезон и използват повече пари в брой. От обществения трезор отчитат сериозен ръст на засечените фалшиви пари. Само за последното тримесечие броят на засечените ментета е скочил с пъти, сочи статистиката.

Ето как да разграничим истинските от фалшивите банкноти:

 

Първо трябва да пипнем банкнотата и да усетим релефа. Винаги трябва като я поглеждаме, да виждаме в дясната част полутонов образ на Пенчо Славейков. Добре е и да се проверява шахматното поле с числото 50. Наклонете банкнотата, за да видите оптическите ефекти като пламъка, който свети от златисто към зелено. Също в дясната страна числото 50 отново свети със същия ефект.

 

Истинските банкнотите имат звук

Знаете ли, че истинските банкноти имат звук? Човек, който ежедневно работи спари, е запознат с този характерен шум. Той се дължи на специалната хартия, с която се правят парите. Именно заради нея банкнотите издават много специфичен звук, когато се размахват.

 

Воден знак

Най-разпространеният начин за разпознаване на. истинските пари е водният знак. Той представлява изтъняване на хартията под определена форма. Прави се с помощта на машина и е почти невъзможно да се измайстори извън емисионните печатници, докато фалшификаторите рисуват водния знак.

За да видите най-добре водния знак, погледнете банкнотата срещу светлина. Друг начин да видите това специално изображение е, когато вземете банкнотата и я поставите над тъмна повърхност. Там, където хартията е изтънена, изображението ще се изпълни с черен цвят. След това поставете. същата банкнота над светъл фон, изображението отново ще се очертае, но ще бъде в бяло. Това означава, че в ръцете ви е истинска банкнота. Нарисуваният воден знак винаги ще стои тъмен, дори черен.

 

Уникална хартия

Истинските банкноти са отпечатани на специална хартия, която при допир се различава съществено от всяка друга, която сме докосвали. Повечето купюри са направени от хартия, в която има памучни влакна, а не дървесни, каквато използват повечето фалшификатори. „Хартията за пари“ на емисионните печатници никога не е еднаква от двете страни. Или лицето, или гърбът са по-гладки, дори гланцови. Като прокарате пръст по банкнотата, ще усетите зоните с релефен печат. За да се уверите, че банкнотата е истинска, може да сравните хартията и печата върху нея с друга от същия номинал и серия. Поставете ги една до друга и вижте разликите.

 

Релеф

Всяка истинска банкнота има специфичен релеф. Ако върху банкнотата има изобразен човешки лик, релефът обикновено най-силно се усеща върху ревера му. Когато липсва човешки профил върху банкнотата, както е при еврото, релефът е силно изразен върху централният обект – животно, сграда, мост, монумент. Името на банката, която емитира хартиените пари, също е релефно. Почти винаги някъде върху банкнотата има и релефен номинал. Точно тази е една от най-лесните техники за проверка.

 

Холограма

Централните банки вече се защитават и с друг способ – холограмата. Тя представлява сменяща цвета си сребърна част от банкнотата. При различните валути тя изглежда различно. При лева например е лента, при еврото - правоъгълна форма в долния десен ъгъл, при швейцарския франк пък са геометрични фигури. При накланяне на банкнотата в различни посоки, холограмата трябва да сменя цветовете си, както и да се появяват поне три различни изображения. Трябва да следите сменят ли се. изображенията изцяло, плавно ли преминават те от обект в обект, цветовете добре разграничими ли са. Този признак също се проверява лесно. Използвайте го, ако нещо ви усъмни или в случай че банкнотата е захабена и не може да усетите добре релефа.

 

Микротекст

Това е нова защита, но се прилага масово. Микротекстът представлява вградена в хартията на банкнотата тънка холограмна лента, на която с много малки букви и цифри е изписан текст. Невъзможно е тази лента да бъде на мястото си „вътре" в банкнотата, ако не е създадена така от печатницата. При фалшивите пари тази лента е рисувана. Това може да установите лесно. Необходимо е да прегънете банкнотата от двете страни по дължина на микротекста. Ако той е вграден, ще го усетите на допир и ще видите ясно очертанията, банкнотата няма да се прегъне върху него, а около него. Ако пък е рисунка, то прегъването ще бъде безпроблемно навсякъде по цялата банкнота.

 

„Вълшебното“ мастило

Върху “по-големите номинали на валутата си банките поставят най-често - номинал, символи, напечатани с мастило, което под наклон сменя цвета си. На 50-100 лева златистото кръгче вдясно става – тъмно зеленикаво или лилаво. При долара зеленият номинал вдясно става тъмен, почти черен. За еврото пък лилавото число на гърба прелива в тъмнозелено. Това е един от най-трудните за фалшификаторите белег.

 

Много често добрите фалшификати успяват да придобият трудни за разпознаване релеф и воден знак, но „вълшебното" мастило остава неусвоено за „ръчно правените" банкноти. „Накланяйте банкнотите си, за да установите истинността им.

Източник: Уикенд